Τρίτη 10 Μαρτίου 2009

Μέθανα - Ποσειδώνας Λουτρακίου 55-74

Ένα ακόμα εύκολο απόγευμα είχε ο Ποσειδώνας Λουτρακίου το Σάββατο απέναντι στα Μέθανα, ένα ματς το οποίο διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο του Λεχαίου. καθώς επικράτησε με 55-74.

Σε δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά με πίεση στην άμυνα και καθαρό μυαλό στη επίθεση. Έχτισαν έτσι γρήγορα μία διαφορά άνω των 10 πόντων και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με το 11-22 να αντικατοπτρίζει απόλυτα την εικόνα αυτού.

Όπως και στο προηγούμενο ματς, στο δεύτερο δεκάλπετο η απόδοση των παιχτών του Λουτρακίου έπεσε κατακόρυφα κάτι που εκεμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι και βελτιώνοντας σημαντικά την εικόνα τους έκλεισαν το ημίχρονο εβρισκόμενοι μόλις 9 πόντους πίσω στο σκορ , 29-35.

Στο τρίτο δεκάλπετο ο Ποσειδώνας δεν βελτίωσε καθόλου την απόδοση του με τους παίχτες να παρουσιάζονται χωρις συγκέντρωση στην άμυνα και ιδιαίτερα επιπόλαιοι στην επίθεση.
Τα Μέθανα με υπομονομή και μαχητικότητα κατάφεραν να μείωσουν τη διαφορά ακόμα και στους 3 πόντους (42-45) και κάπως έτσι στο 30' το σκορ ήταν 48-53.

Στα τελευταία 10 λεπτά όμως οι φιλοξενούμενοι σοβαρεύτηκαν, πίεσαν στην άμυνα τους, πραγματοποίησαν αρκετά κλεψίματα με αποτέλεσμα πολλά εύκολα καλάθια κυρίως στον αιφνιδιασμό και γρήγοαρα ξεφυγαν και πάλι στο σκορ με τη διαφορα στο 36' να φτάνει τους 20 πόντους (50-70). Το τελικό σκρο ήταν το 55-74 για τον Ποσειδώνα Λουτρακίου.

Δεκάλεπτα: 11-22, 15-13, 22-18, 7-21

Μέθανα: Λαζάρου 6, Κοντός 7(1), Καριώτης 16, Ντουμπανιάρης Παν 4, Ντουμπανιάρης Τηλ. 10, Σταύρου 2, Ματιάτος 10(2), Ευαγγελόπουλος.

Ποσειδώνας Λουτρακίου: Γιαβρής, Παπανικολάου, Καραγιάννης 8, Τασινός, Δημητριάδη 0 , Μάστορης13, Ουλής, Μπόκος 6, , Χριστοφιλόπουλος 8, Σταυρόπουλος 18, Ντερτιλής4 , Γλυκοφρίδης 17(1).

Διατητές: Τρίγκα, Καρατζάβελου.