Δευτέρα 2 Μαρτίου 2009

Μέτρια εμφάνιση, εύκολη νίκη

Ο Ποσειδώνας Λουτρακίου συνέχισε με νίκη την πορεία του στο πρωτάθλημα της Α' ΕΣΚΑΚ επικρατώντας στην έδρα του της ομάδας του Λυγουρίου με 76-61 πραγματοποιώντας μέτρια εμφάνιση.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι, κατι που δεν το συνηθίζουν, σκοράροντας συνεχώς και έχοντας αρκετή όρεξη στην άμυνα με αποτέλεσμα στο πρώτο δεκάλεπτο να προηγόυνται με 25-10.

Στο δεύτερο δεκάλπετο η απόδοση του Ποσειδώνα έπεσε κατακόρυφα και οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ευκαιρία να πλησιάσουν στο σκορ και να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 37-33.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Λουτράκι βελτίωσε σημαντικα την εικόνα του ανακτώντας και πάλι μία διαφορά ασφαλείας ενώ το Λυγουριό δεν κατάφερε να διατηρήσει την καλή απόδοση του δευτέρου δεκαλέπτου καθώς στερούταν εναλλακτικών λύσεων.
Κάπως έτσι το τελικό σκορ 76-61 φαντάζει φυσιολογικό με βάση την εικόνα του παιχνιδιού.

Δεκάλεπτα : 25-10, 12-23, 22-14, 17-14.

Ποσειδώνας Λουτρακίου: Κουτρούλης 17(3), Γιαβρής, Τασινός, Δημητριάδης 3(1), Μάστορης 25(2), Ουλής 5, Μπόκος 4, Σταυρόπουλος 11(1), Χριστοφιλόπουλος 6, Ντερτιλής 2, Γλυκοφρίδης 2 .