Τρίτη 6 Ιανουαρίου 2009

Άσχημο ποδαρικό

Με το αριστερό μπήκε στη νέα χρονιά ο Ποσειδώνας Λουτρακίου καθώς στο ντέρμπι κορυφής γνώρισε την ήττα από τον Τήρων Αγίων Θεοδώρων με 83-72 εκτός έδρας και υποχώρησε στη τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για τουW γηπεδούχους καθώς μπήκαν πιο αποφασιστικά στον αγωινιστικό χώρο και με πολύ δυνατή άμυνα και ορθές επιλογές στην επίθεση προηγήθηκαν στα πρώτα 4 λεπτά με 12-2. Στην συνέχεια ο Ποσειδώνας βρήκε λύσεις στον επιθετικό τομέα και κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 23-15 υπέρ του Τήρωνα.

Στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την πτώση της απόδοσης των Αγίων Θεοδώρων στην άμυνα καταφέρνοντας να πλησιάσουν στο σκορ βελτιώνοντας παράλληλα την αμυτική τους λειτουργία και κυρίως τον έλεγχο των ριμπάουντ και κάπως έτσι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 40-38 για τον Τήρωνα.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Ποσειδώνας έκανε την αντεπίθεσή του προσπερνώντας μάλιστα στο σκορ με 46-42 και όλα έδειχναν ότι θα έπαιρνε τον έλεγχο του αγώνα. Ο Τήρωνας όμως απάντησε γρήγορα και σκοράροντας συνεχώς τόσο από μέση και μακρινή απόσταση όσο και από το ζωγραφιστό βρέθηκε στο 30' να προηγείται με 61-58.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι 2 ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Τήρωνα να έχει ένα προβαδισμα 2-3 πόντων. 1.10' το σκορ είναι 74-72 και ο Ποσειδώνας έχει επίθεση μετά από δικό του τάιμ-άουτ. Η επίθεση χάνεται και στον υπολοιπόμενο χρόνο "καταφέρνει να χρεωθεί με ένα αντιαθλητικό φάουλ και 2 τεχνικές ποινές. Κάπως έτσι διμαορφώθηκε άδοξα το τελικό 83-72 υπέρ του Τήρωνα.

Δεκάλεπτα: 23-15, 17-23, 21-20, 22-14

Τήρων Αγ. Θεοδώρων.: Καζιάνης 24(4), Λαγκουράνης 12, Ράτης 3(1), Τζάνης, Δανιήλ 21(1), Κυριατζίδης 8, Δήμου 4, Ράπτη 9.

Ποσειδώνας Λουτρακίου: Κουτρούλης 9(1), Δέδες 9, Καραγιάννης 11(2), Γκόλιας 3, Τσακίρης 2, , Μάστορης25(1), Ουλής, Μπόκος , Χριστοφιλόπουλος 2, Σταυρόπουλος 9, Ντερτιλής2, Γλυκοφρίδης.

Διαιτητές: Τρίγκα, Πετρόπουλος.